واردات کالا

شرکت های وارد کننده بایستی اشراف کافی به قوانین و مقررات صادرات و واردات به کشور داشته باشند. اشراف به قوانین واردات کالا به ایران در حوزه تخصص شرکت های خدمات بازرگانی و شرکت واردات صادرات می باشد. در ابتدای امر تولید کننده ، بازرگان ، شرکت واردات یا خریدار بنا به دلایل و شرایطی که دارد، نیازی را در بازار احساس می کند و متوجه می شود که می تواند با استفاده از روابط یا با استفاده از مشتری های خود کالای مدنظر را به بازار موجود وارد و از منافع آن بهره ببرد. یا بنا به نیاز سنجی و امکان سنجی ها در شرکت های تولیدی و تحقیقات بازار ( market research ) یا شم تجاری بازرگان تشخیص می دهد که موعد واردات کالایی خاص فرا رسیده است. در این حالت مطالعه اندازه بازار مورد نظر و بخش بندی بازار و سهم رقبا از بازار، شناخت میزان تقاضا و مصرف و درک ضرورت نیاز مردم به آن کالا پیش از وارد کردن آن کالا از دیگر کشور ها باید مورد بررسی قرار گیرد و با توجه به درآمد و مصرف سرانه می توان متوجه شد که مردم به چه اندازه حاضر به پرداخت هزینه برای آن کالای خاص می باشند و این امر در کنار برآورد هزینه های بازرگانی و واردات کالا نهایتا منجر به برآورد صحیحی از واردات کالا ایجاد می نماید.

در گام بعدی شرکت واردکننده یا تولید کننده باید تصمیم بگیرد که کالای مورد نظر خود را از کدام کشور مبدا وارد نماید. البته در خصوص کالاهایی که دارای برند و نام تجاری مشخص هستند کار بازرگان آسان تر است زیرا از قبل مشخص می شود که کدام برند را باید از کدام کشور مبدا خریداری نمود. به عنوان مثال شرکت های پتروشیمی اعلام می کنند که به کالای خاصی با نام تجاری و برند معینی نیاز دارند، در این حالت شرکت بازرگانی واردات کالا را با توجه به برند آن از کشور مورد نظر انجام می دهد. این خلاصه ای بود از کلیات مراحل واردات کالا در شرکت واردکننده.

حال در صورتی که شرکت وارد کننده کالا یا شرکت تولیدی، کشور خاصی را به منظور واردات مد نظر نداشته باشد باید تصمیم گرفت که واردات از کدام کشور چرا و چگونه انجام گردد؟ البته برخی از کالاها دارای برند مبدا هستند به عنوان مثال شلوار جین با ورود کالا از ترکیه تامین می شود یا واردات ماشین آلات صنعتی در کارخانه های با سطح تکنولوژی بالا با واردات از آلمان صورت می گیرد، یا وارد کردن شیرآلات و صنایع پمپ سازی به کشور با واردات از ایتالیا انجام می شود. به عنوان مثال در صورتی که کسی تمایل به وارد کردن اسباب بازی به کشور را داشته باشد می بایست واردات خود را از شانتو چین انجام دهد. شرکت ترخیص می تواند اطلاعات و داده های دقیق را در خصوص واردات کالا اعم از واردات کالا از چین ، واردات کالا از ترکیه ، واردات کالا از اروپا و … را به مشتریان خود بدهد به گونه ای کدام کالا را از کدام مبدا تامین نماید و پیچیدگی ها و منافع هریک ارائه خواهد کرد.

همچنین نمایندگان شرکت ترخیص در کشورهای ترکیه، چین و کشورهای اروپایی مانند هلند ، آلمان و ایتالیا می توانند تولیدکنندگان و فروشندگان را شناسایی کرده، و با مذاکرات و جلسات متعدد با فروشندگان فهرستی از شرایط فنی، شرایط قیمتی، شرایط برند آن ها برای بازرگان و تجار و تولید کنندگان در ایران تهیه کنند و بازرگان می تواند برای کالا مورد نظر خود در خصوص واردات از یکی از این کشورها تصمیم گیری کند، شرکت ترخیص به وکالت از طرف بازرگان یا تاجر عقد قرار داد را با شرکت های فروشنده مورد نظر انجام می دهد.

۱- مشخص کردن فروشنده
آیا فروشنده و تولید کننده کالای مورد نظرتان را در خارج از کشور می شناسید؟ اگر اطلاعات آن را دارید اولین مرحله را طی کردید. در غیر این صورت باید فروشنده آن ابتدا مشخص گردد. به عنوان مثال شما می خواهیبد لوازم یدکی دوچرخه وارد کنید و خودتان نیز بازار داخلی را کاملا می شناسید و به کالای فوق اشراف کامل دارید، ولی تا کنون واردات انجام نداده اید و تولید کنددگان این محصول را در کشور چین نمی شناسید، لازم است که ابتدا تولید کننده و یا بازرگان های آن کالا را شناسایی کنید. در این صورت به دلیل صرفه جویی در زمان و هزینه و به دلیل تخصصی بودن و حساس بودن این کار به خصوص برای اشخاصی که تازه تصمیم به واردات دارند.

۲- استعلام
استعلام مشخصات فنی و قیمت کالا پس از شناسایی سازنده یا فروشنده.

۳- دریافت نمونه
دریافت نمونه کالا (توصیه می شود حتما” قبل از انجام واردات تجاری نمونه کالا دریافت و بررسی گردد).

۴- مشخص کردن نوع کالا
تصمیم گیری در رابطه با نوع ، مدل و تعداد کالای وارداتی – که باتوجه به شرایط فروش در بازار داخلی، قیمت تمام شده کالا – میزان تقاضا – زمان فروش کالا و سایر آیتم های دیگر قابل محاسبه می باشد.

۵- دریافت پیش فاکتور
دریافت پیش فاکتور ازفروشنده ( پروفرما اینویس PI) با شرایط و مفاد دو جانبه و رعایت نکات لازم در آن ( بسیار تخصصی)

۶- اطلاعات تعرفه گمرکی
داشتن اطلاعات کافی از تعرفه گمرکی و شرایط واردات کالای مزبور و یا می توانید تمامی مراحل ترخیص کالایتان را به شرکت بازرگانی بسپارید. شایان ذکر است که شرکت بازرگانی دارای دفتر ترخیص در بندر عباس می باشد و همچنین قادر است از دیگر بنادر ایران که مشمول تخفیفات خوب گمرکی می شود نیز کالای شما را ترخیص نماید.

۷- مشخص کردن هزینه ها
داشتن اطلاعات در مورد هزینه های مرتبط با واردات کالا از ابتدا تا پس از ترخیص جهت محاسبه قیمت تمام شده واقعی کالا و تصمیم گیری نهایی و یا کار را به شرکت بازرگانی بسپارید.

۸- محاسبه قیمت تمام شده
محاسبه قیمت تمام شده واقعی کالا ( قیمت تمام شده کالا در انبار با احتساب کلیه هزینه های سربار مشمول)

۹- دریافت تخفیفات
دریافت تخفیفات توافق نهایی بر سر قیمت کالا و ترم فروش با فروشنده که نیاز به تسلط به زبان چینی دارد.

۱۰- بررسی تامین بودجه واردات
۱۰- بررسی تامین بودجه واردات و تصمیم گیری نهایی جهت واردات

RSS
دستور معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص عدم تایید ثبت سفارش توسط آن وزارت از تاریخ ۵ مرداد ۹۸
مدرس خیابانی قائم مقام وزارت صمت: 🔹 در هفته گذشته یک تصمیم جدید اتخاذ شد و قانون تمرکز در وزارت جهاد کشاورزی که در سال ٩١ مصوب شده بود، به مدت ٢ سال تعلیق شد
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (57)
🔰بخشنامه 128   ♦تاکید بر اخذ مجوز از سازمان شیلات جهت صادرات خوراک آبزیان
🔰بخشنامه 128 ♦تاکید بر اخذ مجوز از سازمان شیلات جهت صادرات خوراک آبزیان
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (62)
تکلیف جدید بانک مرکزی برای واردکنندگان کالا با ارز ۴۲۰۰ تومانی
یک مقام مسئول در بانک مرکزی گفت: رفع تعهد ارزی واردکنندگان کالاهای اساسی با دلار ۴۲۰۰ تومانی، تنها در صورت توزیع در شبکه مشخص شده و قابل ردیابی از سوی دولت، امکان‌پذیر است.
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (74)
⚠ اختلالات سامانه نیما برطرف شد  ✅ با پیگیری های کنفدراسیون صادرات ایران و کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران، اختلالات سامانه نیما در معاملات کوتاژهای صادراتی برطرف شد.
⚠ اختلالات سامانه نیما برطرف شد ✅ با پیگیری های کنفدراسیون صادرات ایران و کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران، اختلالات سامانه نیما در معاملات کوتاژهای صادراتی برطرف شد.
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (5)
موافقت اولیه وزارت صمت برای واردات کولر به خوزستان
معاون امور اقتصادی و بازرگانی سازمان صمت خوزستان از موافقت اولیه وزارت صمت برای واردات کولر به استان خوزستان در سطح محدود خبر داد و گفت: امیدواریم تا پایان مردادماه مجوز واردات کولر به خوزستان صادر شود.
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (65)
آزاد شدن واردات برنج / متن بخشنامه
گمرک ایران در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی با اشاره به مصوبه ستاد تنظیم بازار تاکید کرد، واردات برنج به کشور مجاز است.
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (62)
واردات کالاهای اساسی، ۵برابر نیاز داخلی/کالاها زیر کلید وزارت صمت
بر اساس آمارهای رسمی، برای واردات کالاهای اساسی تا ۵ برابر نیاز داخلی هم اکنون ثبت سفارش انجام شده است که به تدریج در حال ترخیص از گمرکات رسمی کشور است.
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (64)
🔰 متن نامه رئیس اتاق بازرگانی تهران به رئیس جمهور در خصوص مشکلات واردات کالا
🔰 متن نامه رئیس اتاق بازرگانی تهران به رئیس جمهور در خصوص مشکلات واردات کالا
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (62)
مجوز ارزی ۱۱۶ رديف تعرفه  از وزارت جهاد به دفتر امور خدمات بازرگاني منتقل شد
مجوز ارزی ۱۱۶ رديف تعرفه از وزارت جهاد به دفتر امور خدمات بازرگاني منتقل شد
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (74)
دستور رئیس جمهور به وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی جهت ارائه طریق برای ترخیص کالاهای دارای ثبت سفارش
دستور رئیس جمهور به وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی جهت ارائه طریق برای ترخیص کالاهای دارای ثبت سفارش
Read More
Categories: | Tags: | Comments: (0) | View Count: (12)
Page 1 of 4FirstPrevious[1]234NextLast